I denne 8.000 kvm innovative og spændende bygning i 5 etager har vi udført husets atriumtrappe, der snor sig rundt i atriet fra kælderen og op til den flotte tagterrasse på 5. sal. Trappen er udført i stål og er 180 cm bred. Den store bredde på trappen er valgt så bygningens studerende og andre brugere ikke kun kan benytte trappen som adgang til de forskellige etager, men også som opholdsareal og mødested.
Trappen har vi endvidere udført med gelænder i malede gitterriste og med underbeklædning i malede, perforerede stålplader. Det har været en meget spændende opgave, som vi har udført i tæt samarbejde med arkitektfirmaet C. F. Møller og entreprenørfirmaet E. Pihl & Søn.
Udover atriumtrappen har vi leveret og monteret husets meget spændende tagkonstruktion i stål. Alle indvendige værn er udført i galvaniseret stål, malede gelændere på husets to betontrapper, facadestål ved indgangspartiet, glasværn rundt langs bygningens to sider ved den store taghave/tagterrasse, sekundære ståltrapper ved indgangsparti og fra kælder til stue samt handicapramper i stål ved indgang i stueniveau og til taghaven.